chemical fertilizers

 Hnojivá

 
  

   

chemical fertilizers

 Regranuláty

 
  

   

chemical fertilizers

 Plasty

 
  

   

Polypropylen (PP)

Názvy: (Tatren, Tipplen, Mosten, Moplen)
PP se dá snadno zpracovávat a má nejnižší hustotu ze všech druhů plastů. Dělíme ho do tří hlavních skupin:
Homopolymer polypropylenu (hPP) vykazuje vysokou tuhost.
Kopolymer polypropylenu (cPP) poskytuje skvělou odolnost vůči nárazům, a to i při nízké teplotě.
"Random“ kopolymer polypropylenu (raco PP) s vyšší průhledností.
Hlavní využití PP: Potravinové obaly (poháry, podnosy, zavírací obaly na potraviny), Nábytek (zahradní křesla, stoly), Průmyslové obaly (láhve na čistící prostředky, vědra a vědérka) atd.

Nízkohustotný Polyetylen (LDPE) 

Názvy: Bralen, Tipolen
Nízkohustotný polyetylen LDPE je používaný především na fóliové aplikace vzhledem k jeho pevnosti, ohybnosti a relativní přehlednosti. Lehká zpracovatelnost, chrání proti vlhkosti, houževnatost, lehce se spojuje svarem.
Hlavní využití LDPE: Obaly na chléb, obaly na zmrazené potraviny, vlákna, nákupní tašky, láhve, oblečení, nábytek, koberce atd.

Lineární nízkohustotný polyetylen (LLDPE)

Má větší mechanickou pevnost a většinou se používá na výrobu strečových fólií.

Vysokohustotný polyetylen (HDPE)

Názvy: Liten, Tipolin
Základními vlastnostmi vysokohustotného polyetylenu jsou tuhost, pevnost, odolnost vůči chemikáliím a vlhkosti, propouští plyny, lehce se recykluje a zpracovává tvarováním.
Hlavní využití HDPE: balení výrobků pro domácnost (nádoby na mléko, vodu a džusy, nádoby na smetí a nákupní tašky, jogurty a tuby, krabice na cereálie), ale i balení průmyslových chemikálií (detergenty a bělicí prostředky)

Polyvinylchlorid (PVC)

Názvy: Stabiol, Stabilox, Ongrovil
Kromě stálých fyzikálních vlastností má PVC vynikající chemickou odolnost, dobrou odolnost vůči klimatickým vlivům, tokové vlastnosti a stabilní elektrické vlastnosti.
PVC výrobky dělíme na výrobky z tvrdého PVC a změkčeného PVC.
Hlavní využití PVC: Láhve a fóliové obaly jsou nejběžnějšími typy výrobků z tvrdého PVC, ale tento druh je používaný také ve stavebnictví jako například potrubí, odbočky, linolea a okna. Změkčený PVC se používá jako izolace drátů a kabelů, fólie a plachty, podlahové krytiny, výrobky z umělé kůže, povlaky, obaly na krevní konzervy, laboratorní a lékařské hadice. 

Polystyren (PS)

Názvy: Owispol, Sunpor, Lambdapor
Je velmi všestranný materiál, může být pevný i pěnový. Všeobecně je čirý, tvrdý a křehký.
HIPS      polystyren houževnatý
GPPS     polystyren standardní
EPS        zpěňovatelný polystyren
Hlavní využití PS: Typickou aplikací jsou ochranná balení, láhve, víčka, šálky, nádoby a tácky, obaly na videokazety, kompaktní disky, kelímky na kávu, nože, lžičky a vidličky, tácky, tácky na maso. 

Polyetylentereftalát (PET nebo PETE)

Názvy: (Polyester, Pet)
PET je čirý, pevný a má dobrou odolnost proti pronikání plynů a vlhkosti.
Hlavní využití PET: výroba PET lahví pro nealkoholické nápoje a pro další spotřební láhve injekčním vstřikováním. Dále se používá pro výrobu fólií, litých výrobků i na potravinářské láhve. Recyklované, čisté PET pelety a drť jsou velmi žádané výrobci vláken pro tkaná, netkaná vlákna a pro geotextilie.